Translate

İlgimi çeken haberler


  1. Cinsiyet değiştirme operasyonu geçiren (kadından erkeğe) kişilerin bu işlem sırasında kısırlaştırılması yasası geçerli olan Danimarka'da konu tartışılmaya başlanmış. Amnesty International zorunlu kısırlaştırmayı insan haklarına aykırı buluyor. Sağcı parti yetkilisi "öyle zırt-pırt karar değiştirilmez, kadınsan kadınlığını bil" mealinde açıklama yapmış. Haber sonradan erkek olan kadınların çocuk yapabilme hakları için uğraş vermeleri ile ilgili. Geçenlerde de böyle biri sanırım 4. çocuğunu doğurmuştu. Haberin kendisi için buraya TIK.
  2. Bitkilerin de birbirleriyle iletişim kurduğunu bilimsel açıdan gösteren nadir çalışmalardan. Exeter üniversitesinden bir haber. Bir kez daha farkettim ki bizim bir şeyi görmememiz, duymamamız, algılamamamız, onun olmadığı anlamına gelmiyor. Sadece gereken görme, duyma, algılama aletini daha geliştirmemiş olduğumuz anlamına geliyor. Haber için buraya TIK (video İngilizcedir).
  3. Baz istasyonlarının kanserle olan ilişkisini inceleyen nadir çalışmalardan... Doz-yanıt ilişkisi de göstermişler, o açıdan daha da ilginç. Detaylarını Halk Sağlığı Uzmanları Derneği (HASUDER) basın bildirisi olarak açıklamış. Hem buradan hem de şuradan ulaşabilirsiniz. 

2 yorum:

  1. Bir yandan baska bir cinsiyete gecmek istemek.. Demek ki kadin olmaktan dolayi mutlu degil. Merak ediyorum sadece kadin gorunusunde olmaktan mutlu olmasa o kadar mesakkatli bir ameliyati gecirmez isi hormon ilaclariyla vs halleder. Mesele kadin olmamakta. Diger yandan da istek harici kisirlastirilmak ( kedi gibi) insan dogasina aykiri. Dilemmam sudur: Hem kadin oldugu icin mutlu olmamak ama doga ona erkek olarak cocuk sahibi olmayi imkansiz kildigi icin en azindan cocuk yapma yetisini saklamak. Beri yandan eger cinsiyet degistirirsen seni kisirlastiririz diyen otoriteler. Is aslinda cok karisik bence. Sizce?

    YanıtlaSil