Translate

14 Şubat 2016 Pazar

Ev yapımı C vitaminli anti-aging serum

Su, pudra halinde askorbik asit (C vitamini), gliserin ve koyu renkli bir şişe. Hepsi bu...

Bugün size kendi kendinize, evde, hiç bir özel araç gerece ihtiyaç olmadan, etkili ve ucuz bir anti-aging serum yapmaktan bahsedeceğim. Anti-aging yaşlanmayı önleyici ya da geciktirici olarak çevrilebilir. Elbette yaşlanmamanın çaresi yok hayattayken. Ama uzun ve sağlıklı yaşarken mümkünse bedenimiz ve yüzümüz biraz daha ruhumuzla aynı yaşta kalsın istiyoruz. Neyse... Var olmanın felsefesini başkalarına bırakarak konumuza dönelim.

Yüzünüzün gençliğini sürdürememesinin nedeni eskisi kadar hızlı kollajen üretemiyor olması yaşlandıkça. Yani eğer yeterince kollajen üretebilsek o göz çevresi kırışıklıkları ya da yerçekimine doğru sarkan yanaklar öyle olmayacak. O yüzden kollajen üretimini uyaran madde arayışı kozmetik sanayinin en önemli arayışı. Aslında bilinen maddeler var, hem de ucuz ve kolay ulaşılabilen şeyler bunlar. Mesela C ve A vitaminleri. A vitaminini retinol olarak bilirsiniz; sivilceli gençlere verir cilt doktorları. Ama aslında herkesin kullanabileceği bir şeydir bu kremler. Bu konuya başka bir yazıda değinmek üzere burada bırakıp C vitaminine dönmek istiyorum.

C vitaminin kollajen üretimini artırdığı kanıtlanmış. O yüzden etkinliği konusunda bir sıkıntı yok. Kozmetik sanayinin sıkıntısı bu molekülün etkinliğini uzun süre koruyamaması. Hava ve ışıkla temas halinde hızla deaktive olup etkinliğini yitiriyor. O yüzden piyasada satılan C vitaminli ürünler de hava almayan ve ışık görmeyen kutular içinde satılıyor ve çok da pahalılar. İşte, sevgili okur, beni izlemenin ve yazmadığım son iki sene içinde de beklemenin sana faydası: Piyasada en az 200 liraya satılan bu serumu sana (yaşadığın ülkeye bağlı olarak) 15 - 20 liraya yapma imkanı. Peki benim çıkarım ne bu işten? Hah ha! Bilmiyorum. Ama işe yararsa ve dünyada kendinden memnun kadın sayısı artarsa eminim bunun bana da bir faydası olur. (What goes around comes around ne de olsa...)

Olay basit. Eczaneden pudra şeklinde C vitamini (ya da askorbik asit) alıyorsunuz, su ve gliserinle karıştırıp temiz cildinize sürüyorsunuz. Alışma sürecinden sonra her gün, ömür boyu... Bu kadar basit. Şimdi detaylar...

C vitamini serumunun konsantrasyonu önemli. Çünkü cildin bir alışma sürecinden geçmesi gerekiyor. Yoksa batma ve tahriş ortaya çıkabiliyor. Onun için önce %5, sonra %10 ve sonra %20 konsantrasyona çıkmak ve burada durmak gerekiyor. Bu konsantrasyonun üzerinde yan etki çok sık ve anti-aging etki için %20 yetiyor.

Her konsantrasyon düzeyinde de en az 2 hafta kalmak, başlangıçta haftada 1 - 2 kez sürüp sonra gün sayısını artırmak gerekiyor. Yani mesela şöyle:

%5 konsantrasyonda C vitamini serumu yaptınız. Bunu ilk hafta Pazartesi ve Perşembe sürün. İkinci hafta 3 veya 4 güne çıkartın. Bir rahatsızlık yoksa şişe bitene kadar devam edin. Sonra %10 konsantrasyonda aynen tekrar edin. Herhangi bir rahatsızlık olursa konsantrasyonu veya gün sayısını azaltın. 

Şimdi karışım oranlarına gelelim. 

%5 konstantrasyon için yarım ölçek C vitamini, 8.5 ölçek su, 1 ölçek gliserin.

%10 konsantrasyon için 1 ölçek C vitamini, 8 ölçek su, 1 ölçek gliserin.

%20 konsantrasyon için 2 ölçek C vitamini, 7 ölçek su, 1 ölçek gliserin.

Ölçek olarak tatlı kaşığı kullanırsanız bu miktarla yaklaşık 30 ml'lik bir şişeyi dolduruyorsunuz. Bunu bir haftada bitirmeye çalışın. Çünkü daha önce de söylediğim gibi etkinliği hızla azalıyor. Mutlaka koyu renkli bir şişede ışık görmeyen bir dolapta saklayın.

Bu karışım size çok sulu gelirse gliserin miktarını biraz artırın, artırdığınız oranı su miktarından çıkarın. Mesela 1 ölçek C vitamini, 8 ölçek su, 1 ölçek gliserin yerine 1 ölçek C vitamini, 6 ölçek su, 3 ölçek gliserin yapın. Gliserini ne kadar çok artırırsanız karışım o kadar yağlı ve yapışkan olacaktır. Bunu sulu bir karışım yapıp bütün vücudunuza da spray ile uygulayabilirsiniz isterseniz.

Bir de, C vitaminini önce suda iyice eritip gliserini sonra ekleyin çünkü C vitamini gliserin içinde çözünür değil. Sonra da her kullanım öncesi şişeyi sallamayı unutmayın.

Son söz: ben cilt doktoru değilim, burada yazdıklarıma bir takım araştırma sonuçlarını okuyarak ulaştım. Yani burada yazılanlar profesyonel bir öneri değildir. Bir kadının diğerlerine sohbet esnasında anlattıkları şeklinde algılanmalıdır. Ben bu serumu yaklaşık 2 aydır uyguluyorum ve çok memnunum. Hepsi bu. İşe yararsa yorum bırakın, herkes faydalansın. Yaramazsa da...

Haydi şimdi olaysızca dağılalım ve C vitamini serumlarımızı sürelim...


5 yorum: