Translate

16 Temmuz 2014 Çarşamba

Yüksek ateş macerası

Kaynak: Roll Back Malaria Partnership
(Yüksek ateşle ilgili birinci bölüm için şuraya TIK)

Pazartesi sabahı Üniversitenin Tropikal Hastalıklar Bölümünden Dr Şrumf ile görüşüp bir hafta önce Endonezya'dan döndüğümü söyleyince, detaylı bir fizik incelemenin ardından laboratuarın yolunu tutarak çeşitli boyutlarda yaklaşık 10 tüp ve iki küçük şişeyi dolduracak şekilde bol bol kan verdim. Ayrıca (çok afedersinğiz) idrar...

Bu tip tropikal bölge dönüşü yüksek ateş hikayesinde doktorların ilk aklına gelen üç hastalık vardır: deng humması (Dengue), sıtma ve tifo.

Deng humması, sivrisinek ısırığıyla vücuda giren bir virüse bağlı bir hastalık. Mikrobun vücuduna girdiği insanların çoğu hastalanmadan ya da sadece ateş ile durumu atlatır. % 5 kadarı ağır hastalığa yakalanır, bunlardan bir kısmı ise ölümle sonuçlanır. Şiddetli baş, kas ve eklem ağrıları en sık görülen belirtilerdir. Ateş 40 derecenin üstüne çıkabilir; vücutta kızamık benzeri döküntüler görülür. Kesin tedavisi yoktur, destekleyici tedavi yapılır.

Sıtma bizim daha aşina olduğumuz bir hastalık. Bildiğiniz gibi bu da sivrisinekler aracılığıyla insanlara bulaşıyor, ancak bu hastalığın etkeni bir parazit. Grip benzeri belirtilerle ortaya çıktıktan sonra tekrarlayıcı ateş ve titreme nöbetleriyle kendini gösteriyor. Klinik bulgular hangi tip parazitin vücuda alındığına göre değişiklik gösteriyor. Günümüzde etkili bir tedavisi olan sıtma bazı gelişmekte olan ülkelerde hala kitleler halinde can almaya devam ediyor.

Tifo ise bu üçlünün içinde etkeni bakteri olan bir hastalık. Hastalığın dönemine göre çeşitli değişik bulgular gösterebiliyor. Yüksek ateş bunda da var. Bedenin hemen hemen bütün sistemlerinde belirti ve bulgular ortaya çıkarıp çok ağır sonuçlara neden olabiliyor. Bunun bulaş yolu ise daha çok temiz olmayan yiyeceklerin yenmesi.

Gördüğünüz gibi tam bir "40 katır mı 40 satır mı?" durumu yani...

Kocam nelerin araştırıldığını öğrenir öğrenmez bunları Google amcaya sordu ve kesin tanıyı koydu: "sende bunların hiç biri yok!"

Tabii insan sevdiği kişiye bunları yakıştıramıyor. Yakıştırdığın anda çünkü en kötü olasılıkları da düşünmek gerekiyor.

Devamı yarın...


(Teyzelere not: iyiyim, her şey yolunda, hemen telaşlanıp annemi aramayın! :)


2 yorum:

 1. Ates dustu mu? Ikinci bolumu bulamadim (Nalan)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İkinci bölüm buydu. Birinci bölüm dünkü yazı. Üçüncü de yarınki olacak. :)
   Ve evet, ateş düştü üçüncü günün sonunda.

   Sil