Translate

23 Mayıs 2014 Cuma

Fırında Bıldırcın

Fırında bıldırcın ve arkadaşı patates.
Pratik ve lezzetli yemeği kim sevmez! İşte size hazırlaması yaklaşık 30 dakika, pişirmesi de 25 dakika olan bir yemek. Hem de misafir bile ağırlayabilirsiniz yanında yeşil salatayla.

Geçen Pazar beklenmedik bir şekilde gelen arkadaşlarımız için bir gün önce aldığım bıldırcınları yaptım. Daha önce de birkaç kez yapmışlığım vardı ama bu kez pek lezzetli oldu. O kadar ballandıra ballandıra anlatmış olsak gerek ki Ebru tarifini istedi, yaptı ve bütün ailenin pek beğendiğini söyledi. (Ebru'ya daha önce buradan bir soğanlı patates püresi tarifi vermiştim ve bunu yapmakta biraz zorlanmıştı! Ama bu bıldırcın o kadar kolay ki sanırım artık Ebru'ların evinde tekrar tekrar pişecek bir yemek olmuş.)

Malzeme:

6 adet bıldırcın
1 - 2 adet kabak
1 diş sarımsak
4 - 5 adet orta boy domates
taze biberiye veya sevdiğiniz başka bir kokulu taze ot
tuz
karabiber


Bıldırcınları gerekirse ocakta ütüledikten sonra (küçük tüylerini yakmak için) tuzla, biberle ve bütün olarak tavada zeytinyağı veya tereyağında kızart. Derisi nar gibi kızarınca kenara al, beklet.

Sonra bir fırın kabı al. Bir diş sarımsağı ikiye kes, kabın altına güzelce sür, sarımsağı da içine at. Sonra kabın altına bir adet kabağı soymadan ince halkalar şeklinde doğra, sırala. Evde sevdiğiniz ne baharat varsa bu aşamada kabağın üstüne koyabilirsin. Ben taze biberiye koydum, çok güzel oldu. Kabakların üstüne tuz ve biber serp, azıcık yağla.

Sonra bıldırcınları fırın kabına, kabakların üstüne yerleştir. Bıldırcınların üstüne, kenarlarına da dörde bölünmüş domatesleri yerleştir. 

Önceden 180 dereceye ısıtılmış fırına, üstünü kapatmadan koy. 25 dakika pişir, sıcak servis yap.

Afiyet olsun.


Not: Resimdeki patatesleri önceden hafif haşlayıp bıldırcınlarla birlikte biraz yağlayıp tuzlayarak aynı anda fırına attım (altlı üstlü). Fanlı ısıtmada ikisi birden 25 dakikada böyle oldu.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder