Translate

3 Mart 2014 Pazartesi

Yaseminli yeşil çay

Bir bardak yeşil çay.
(Kaynak: Wikimedia Commons)
Bir yudum aldım.

Yavaşça ağzımda çevirip burnumun arkasından gelen kokuyu ağzımın içindeki tatla birleştirip beynimin haz merkezine yolculadım. 

Dışarıda yağmur yağıyor iki gündür durmadan. Ülkemde bu yaz kurak geçecekmiş. Bize ilkokulda ağaç yağmuru getirir diye öğretirlerdi. Kesip kesip sonra neye şaşırıyorlar anlamıyorum. Artık deniz suyu doldururlar yeni edindikleri villaların havuzlarına...

Yeşil çay aynı miktardaki meyve veya sebzeye göre kansere karşı koruyucu olan flavanoidleri daha çok miktarda içeriyor. İşlem görürken de en az oksidasyona uğruyor (siyah çaya göre mesela). 

Yeşil çayın kaynar suyla demlenmemesi gerekiyor. Yoksa içindeki taninler ortaya çıkarak çayın tadını acılaştırıyor. 80 derece civarındaki suyla en fazla 3 dakika demlemek en iyisi. 

Unutmayın, aynı yapraklardan tadı bitene kadar demleme yapabilirsiniz. Hatta Çin'deki çaycı bana en iyi demin ikinci ve üçüncü bardakta ortaya çıktığını söylemişti. 

Çin'de konferans katılımcılarının masalarına su yerine yeşil çay yaprakları dolu kupalar koyuyorlardı. İçindeki sıcak su bittikçe de biri dolaşıp suyu tamamlıyordu aynı yaprakların üstüne. O buz gibi havalandırmalı salonlarda bir battaniye kadar rahatlatıcı bir şeydi yeşil çay dolu bardaklar.

Çayın yanında en iyi giden şeylerse şöyle:

1. Camdan dışarıya bakmak.
2. Camdan dışarıda yağan yağmuru seyretmek.
3. Camdan dışarıda yağan yağmuru seyrederken alıp verdiğin nefesi dinlemek.
4. Nefes alıp verdiğine şükrederken her şeyin bir büyük planın parçası olduğunun ve bizim bazen olanları anlamak için geriye bakmamızın gerektiğinin, bazen de farkındalığımızın tamamlanması için plan değiştirmemiz gerektiğinin farkına varmak.
5. Sevdiğin insan(lar).

Aynı çay bitkisinin yapraklarını dünyanın her yerinde değişik şekillerde demleyerek tüketmek de nasıl bir şey acaba... Bazen mutfağın antropolojisini çok merak ediyorum.

Bir yeni hafta daha başlıyor. Yaşam spiral şeklinde gittikçe daralarak, hızlanarak akıyor. Onun için büyük taşları önceden yerleştirmekte fayda var kavanoza.

Haftanız güzel geçsin.
1 yorum:

  1. Sevdiğimiz kişilerle yudumlamak bir bardak yeşil çayı ne güzel olurdu...ve unutmamak vicdanına kulak vererek yaşayan insanlar olduğunu...güzel haberler alacağımız güzel bir hafta olaması dileklerimle...

    YanıtlaSil