Translate

18 Mart 2014 Salı

Fizikçinin sevinci: Andrei Linde
Bugünlerde sevinçten gözümün yaşardığı o kadar nadir ki Facebook'ta gördüğüm bu haberi blog sayfalarıma taşımakta hiç tereddüt etmedim.

Olay şu: Stanford Üniversitesinde yapılan bir fizik deneyinde evrenin genişlemesiyle ilgili teoriye destek veren bulgulara rastlanmış. Yani evrenin oluştuğu büyük patlamanın (Big Bang) hemen sonrasındaki saniyenin milyarda biri kadar bir süre içinde evrenin hızla genişlediğini destekleyen, istatistiksel olarak anlamlı bir kanıt olarak ortaya çıkmış. 

Videoda her ikisi de fizik profesörü olan çiftin evine giden bir yardımcı doçent, kapıyı açan çifte şöyle diyor:

"0.2'de 5 sigma"

Ve bunu duyan kadın yaklaşarak büyük bir duygusallık içinde yardımcı doçente sarılıyor.

Adam ise kulaklarına inanamaz bir şekilde geride durarak cümleyi tekrar tekrar duymak istiyor.

Yardımcı doçent "evet" diyor, "0.2'de 5 sigma."

Profesör Linde doğru duyduğuna kani olunca ayakta duramıyor, en yakındaki bir yere çöküyor.

Yardımcı doçentin söylediği temel olarak şu: Linde'nin daha önceden teorisini yaptığı evrenin genişleme (enflasyon) teorisinin yanlış olma olasılığı, bu deneyle gösterildiğine göre 3.5 milyonda bir. Yani çok çok çok az...

Bu insanların yüzündeki mutluluğu görmek için fizik bilmek gerekmez. Bu duyguyu o kadar iyi anlıyorum ki... İşte bu "hayatımı boşa harcamamışım, ne kadar şanslıyım, hayat ne güzel, artık ölsem de gam yemem" duygusu.

Hepimizin o kadar çok ihtiyacı var ki bu duyguya...


Daha geniş bilgi için: http://blogs.scientificamerican.com/observations/2014/03/17/andrei-linde-learns-his-big-bang-theory-is-true-video/


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder