Translate

14 Ocak 2014 Salı

İstanbul'da Anish Kapoor sergisi

Anish Kapoor ve "Sarı"
Bu kış tatilinde yaptığımız en güzel şeylerden biri de İstanbul Sakıp Sabancı Müzesindeki Anish Kapoor sergisini gezmek oldu. Hiç oyalanmadan söyleyeyim: MUTLAKA GİDİN!

Daha önce sanatla hiç ilginiz olmadıysa bile,
heykel nedir, resim nedir tanımını yapamıyorsanız bile,
heykel olarak sadece kentinizin girişindeki fındık, İnegöl köftesi ya da topraktan fışkıran elleri görmüş olsanız bile gidin.

Adamın yaptıkları (bence) ilk olarak nöronal boyutta etkili oluyor. Beynimizin düşünmek için değil, en basit anlamda çevreyi algılamak, hayatta kalmak için kullandığımız boyut, renk, derinlik gibi verileri işleyen alanlarını harekete geçiriyor. Kendinizi devasa, göbekli bir taşın etrafında dönerek onu incelerken buluyorsunuz. Dokunmanın yasak olması çok çok çok rahatsız ediyor sizi! O yüzden mümkün olduğunca yakından bakıyorsunuz, uzağa gidiyorsunuz, uzağında ve yakınındaki havayı kokluyorsunuz. Neredeyse yalamak istiyorsunuz. "Amma da ağır!" diye düşünüyorsunuz... İşlenerek parlatılmış yüzeyin sağında solunda özellikle bırakılmış olan keski izlerine bakıp taşın geçmişini arıyorsunuz. Duvarın üzerine değil, içine yerleştirilmiş pigment ve fiberglas çalışmalarına bakıyorsunuz. Duvarın 3 metre içine daralarak giden bu "mağaralar" sizi içine davet ediyor. Kafanızı daldırmak, içinde bağırmak, o renklerde kaybolmak istiyorsunuz. Boyut karmaşası başınızı döndürüyor. Bir diğer odada kopkoyu bir mora boyanmış kayalar, patlamış mısırlar gibi dağınık duruyorlar yerde. Kayanın ağırlığı, mor rengin beklenmedikliği ve kadifemsi yumuşaklığıyla şaşırtıyor yine.

Bahçede ayna heykeller var üç tane. Arka planda fıstık çamları ve boğaz. Aynalar hem ona bakmaya giden sizi, hem müzenin kendisini, hem de boğazı ve çevresini yansıtıyor size. Oyun içinde oyun içinde oyun...

Artık izleyeceğim isimlerden biri oldu Kapoor.

Sergi 3 Şubat'a kadar açık. İstanbul'da değilseniz bile bunun için bir hafta sonu gezisi yapmaya değer.

Daha fazla bilgi için serginin web-sitesini ziyaret edebilirsiniz.
2 yorum:

  1. Ve ben hala göremedim o sergiyi.

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Ah! Umarım görebilirsin. Bu arada bir panel varmış Psikanalitik açıdan Kapoor'un eserlerini tartışacaklarmış. Gidebilmeyi çok isterdim. Belki gidip yazabilirsin blogda? Ne iyi olur valla...

      Sil