Translate

12 Kasım 2013 Salı

Beyindeki otoyollar

Bu şekilde kafaya alınan darbeler beyindeki yolların karışmasına, çatışmasına, karmakarışıklaşmasına
neden olabileceği için bundan kaçınmak önemlidir. Yapmayalım, yapanları uyaralım. Burada
gösterilen iyi bir şey değildir. Birbirimizin kafasına vurmayalım, lan demeyelim.
Biliyor musunuz, insan beyninde hangi işlevler daha çok kullanılırsa, o işe ayrılmış olan yollar daha geniş, daha hızlı, daha aydınlık oluyor.

Mesela dil becerisi diyelim... Hayatınızın daha büyük bir kısmında Türkçe konuşuyorsanız Türkçe ile ilgili sinyalleri ileten sinir hücrelerinin oluşturduğu yollar otoyol halini alırken İngilizceyi pek az kullanıyorsanız, İngilizce sinyallerinin geçtiği hücrelerin oluşturduğu yollar patika olarak kalıyor; sinyaller arada sırada çıkmaz yollara sapıp yön değiştirmek zorunda kalıyor, gitmesi gereken yere daha geç ulaşıyor.

Dantel ya da örgü yapıyorsanız mesela her gün, birkaç saat, ürünlerinizin gittikçe daha kolay, daha hızlı ortaya çıktığını görüyorsunuzdur.

Düzenli olarak kitap, dergi, gazete okuyarak soyut şeyler üzerine kafa yoruyorsanız analiz, sentez yollarınız genişliyor.

Futbolla yatıp futbolla kalkıyorsanız, aklınızı kol ya da bacak çevrenizin kalınlığına takmışsanız, karın bölgenizdeki baklavalar sizin için her şeyden önemliyse bu mevzularla ilgili yollar genişliyor beyninizde.

Yani kafatasınızın içinde sürekli bir düzenleme ve yeniden düzenleme söz konusu. Bugün Türkçe konuşmayı bırakırsanız mesela, birkaç yıl sonra tekrar konuşmaya çalıştığınız zaman kırık dökük konuşuyor bulursunuz kendinizi. Çünkü kullanılmayan yollar, kullandığınız o yeni dil tarafından işgal edilmiştir artık. Elbette bu geri dönüşümlü bir süreç. Hatta böyle olmasa insanlar ağır beyin hasarlarından sonra olağanüstü hikayelerle geri dönüşler yapamazlardı. Beyninin yarısını kaybeden insanların bile hayatlarını normal olarak devam ettirebildiklerini biliyoruz oluşan yeni yollar aracılığıyla.

İşte kullanıcısının niyetine, isteğine göre şekil değiştiren bu olağanüstü organ aslına bakılırsa ancak kullanıldığı kadar kullanıldığı şekilde gelişiyor. Öyle ki sürekli lafı eğip bükme, tersine çevirme, işine geldiği gibi kullanma, diğerlerinin hafızasızlığına güvenerek bol keseden sallama gibi becerileri her gün kullanan bir insanın bu yolları genişliyor elbette. O zaman da karşısına bu becerilere sahip olmayan insanlar çıkınca aynı dilden konuşmaları da mümkün olmuyor.

Peki temiz, özgürlükçü, demokrat, ilerici, yenilikçi, genç, umutlu bir siyaset yapabilmek için bir insanın beyninde hangi yolların otoyol haline dönüşmüş olması gerekir?

Siyasi partiler hangi otoyolları açık insanları tercih ediyorlar?

Türk halkı kafasında hangi otoyolları olan insanları seçiyor?


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder