Translate

4 Eylül 2013 Çarşamba

Ormanda kısa yürüyüş - Parc des Grottes

Pazar günü arkadaşlarla Vallorbe civarında kısa bir yürüyüşe gittik.

Oraya gitmek yürüyüşün kendisinden daha uzun sürdü ama olsun... Cenevre çevresindeki yürüyüş rotalarını içeren bir kitap aldım, bu rota da o kitaptaydı. Bu sene kitaptaki yaklaşık 30 rotayı tamamlamak niyetindeyiz...

Yaklaşık 1.5 km'lik bu parkur en kolay yürüyüş rotalarından biri. Yükseklik farkı yok; dümdüz yürüyorsunuz neredeyse. En güzel tarafı her tarafından suların fışkırdığı bir acaip doğa parçasının içinden yürüyor olmak. (Bana Eyvah Eyvah'taki dere kenarında rakı içtikleri yeri hatırlattı. Nitekim yürürken dere kenarında mangal yapmakta olan yurdum insanına da rastlayıp selamlaştık.)

Güzel taraflarından biri de sık sık bilgilendirici tabelaların olması. Gerek yeryüzü şekilleriyle ilgili, gerek bitki örtüsü, gerek börtü-böcekle ilgili bilgiler var bu tabelelarda. Tabii Fransızca...

Bu kısacık yol üzerinde iki de enteresan şey var: bir mağara kompleksi ve bir de alabalık tesisi. Mağaraya girmedik ama dışarıdan fotoğrafları çok güzel görünüyordu. Gezip çıkması 45 dakika sürüyormuş yaklaşık. 

Alabalık tesisi de ilginçti. Para verip havuza olta sallayabiliyorsunuz. Dünyanın en stressiz balıkçılık deneyimi olsa gerek, hayvanlar hemen oltaya atlıyorlar.

En ilginç noktalardan biri de bir ırmağın dağ içinden doğduğu yere tanık oluyorsunuz. Çocukken uzun süre benimle kalan hayallerimden biri de bir ırmağın denizle birleştiği yerden başlayarak yürüyerek onun doğum yerine ulaşmaktı. 40 sene sonra biraz değişerek kısmet oldu ama gördüm işte. Bir kaya duvarın dibinden kaynayarak doğuyordu ırmak.

Sizi bu yürüyüşten birkaç fotoğrafla başbaşa bırakırken ödüllü oyunumuzu da hatırlatmak isterim. LUSH'tan banyo köpüğü ve sabun veya iki kitaptan birini kazanmak için buraya TIK.


Yürüyüş rotasının neredeyse her tarafından bu şekilde sular akıyor.

Asırlık ağaçların arasından...İşte burası nehrin doğruğu yer. Hemen arkada dağ bir duvar gibi yükseliyor.

Alabalık tesisi.

Otoparkın yanında bir tür enerji tesisi vardı. Onun da önünde bu türbin. Bizim oğlan içine bakıyor.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder