Translate

3 Haziran 2013 Pazartesi

Eyvallah!

Eylemlere katılan çapulcu, ayyaşlardan biri.
Duman'ın dediğini başlık yaptım. "Kabul ediyorum, razıyım" anlamında kullanılan bir sözcük demiş Türk Dil Kurumu sözlüğü. Ülkem insanı 4 gündür Başbakanın gazına, copuna, sopasına "eyvallah" diyor.

Karmakarışık duygularla izliyoruz olayları Cenevre'den, Cuma günü Twitter aracılığıyla farkına vardığımızdan beri... Önce heyecanlandık, gurur duyduk, sevindik... Sonra gitgide endişelendik. Olaylar her yere yayıldığında da umutlandık artık Başbakan çıkıp aklı başında laflar eder de halkın gönlünü alır diye... Nerede! İktidar sarhoşluğu algısını köreltmiş, gönlünü karartmış. Esti köpürdü, üstüne üstüne gitti duyarlılıkların, çirkin bir surat ifadesiyle, köpüre köpüre "yıkarız" dedi, "çapulcular" dedi, "alkolikler" dedi... 

İnsanım tevekkül sahibidir. "Her işte bir hayır vardır" der. "Kısmetse" der. "İnşallah" der. "Bana dokunmayan yılan bin yaşasın" der. Unutur, boşverir, alttan alır. "Sultan Süleyman'a kalmamış dünya" der. "Bu da geçer ya hu" der. Ama her yumuşak huylunun, her mütevekkilin, her ananın, babanın, sıradan insanın "yetti be!" diyeceği de bir yer, zaman vardır. Başbakan bu yeri ve zamanı hazırlayıp sundu, hepimize hayırlı uğurlu olsun.

Kimse Kadir Topbaş demiyor, valinin adını bile bilmiyor, İçişleri Bakanı nerede diye haykırmıyor. Bütün öfke Başbakan'a. Neden? Çünkü o epeydir "tek adam". Danışmanlarına danışmıyor, Bakanlarını takmıyor, arkadaşı var mı bilemem, kendisiyle samimiyetle konuşabilen. Herşeye kendi karar veriyor. Bu gücü kullandıkça da kibri şişiyor, şişiyor. Kendisine Kurbağa ve Boğa adlı Lafonten masalını hatırlatmak isterim. Umarım sonu kurbağaya benzemez.

Sayın Başbakan, sen on yıldır "ya sabır" diyen insanları ayaklandırdın. Yoksa ülkemin her yerinden, en ücra, kendi halinde insanların yaşadığı sokaklarından bile yükselen tencere, tava seslerini nasıl açıklarsın? Eylemlere giden bu insan çeşitliliğini nasıl açıklarsın? (Gerçi sen olayların sorumluluğunu CHP'ye yıkıyorsun ya, kendin de biliyorsun CHP'nin böyle bir gücü olmadığını; keşke olsaydı!) İnsanların biber gazını yiyip, geri çekilip, yıkanıp soluklanıp tekrar tekrar ve tekrar tekrar geri gelmelerini nasıl açıklarsın?

Bak sana halk net bir mesaj veriyor, böyle olmaya devam edeceksen git! Git lütfen. Git artık. Ya da değiş. Hakikaten hepimizin başbakanı ol. Bu halk sana Cumhuriyet tarihinde görülmemiş bir iktidar lütfetti. Ama sen emaneti hakça kullanmadın. Kibre saplandın. Şimdi git lütfen. Ya toptan, ya da azıcık çekil, kendinle kal... Hepimize, sana da, iyi gelecek. Ve giderken de "eyvallah" de.

Ama önce bu olayları yatıştır. Alttan al, büyüklüğünü kanıtla, başbakanlığının gereğini yap. Hadi...Hiç yorum yok:

Yorum Gönder