Translate

3 Mayıs 2013 Cuma

Sparkpeople nokta kom

Sparkpeople açılış sayfası

Bugün size güzel bir web-sitesinden bahsedeceğim. Gördüğünüz gibi son haftaların konusu sağlığın iyileştirilmesi bizim buralarda. 

Sparkpeople epeydir bildiğim bir site. Zaman zaman daha çok, zaman zaman daha az kullanıyorum. Ama içinde çok yararlı bilgiler, küçük uygulamalar falan var. Size en çok kullandıklarımdan bahsedeyim.

1.Yediklerinizi yazabildiğiniz bir günlük. Burada yediğiniz herşeyi yazarak o gün içinde kaç kalori; ne kadar yağ, protein, karbonhidrat tükettiğinizi görebiliyorsunuz. İsterseniz aldığınız vitaminleri, lifi, vb bir sürü başka besin maddesini de izleyebiliyorsunuz. İnsan yazmaya başlayınca bazen şaşakalıyor. Deneyin derim.

2. Günlük aktivite günlüğü. Burada yaptığınız egzersizi yazıp kaç kalori harcadığınızı görüyorsunuz. Listede günlük ev işlerinden tutun, dansa, koşuya kadar bir dolu aktivite var.

3. Parkur saptama. Bunu çok seviyorum. Dünya haritası üzerinde yürüdüğünüz/koştuğunuz yolu bulup işaretleyerek, kaç dakikada bu parkuru tamamladığınıza ve kilonuza göre kaç kalori harcadığınızı veriyor bu uygulama. Ben bir de seyahatlerimden önce kullanarak alternatif koşu parkurları belirliyorum kendime.

4. Kilo izleme. Elbette kilonuzu veya istediğiniz bir sürü farklı ölçümü (bel çevresi, beden yağ oranı, duygudurumu, vb) kullanarak kendinizi takip altına alabiliyorsunuz. 

5. Nefis bir yemek tarifleri kısmı var. En güzel tarafı hepsi denenmiş. Ayrıca kalorileri, içindeki besin miktarları da yazılı.

6. Egzersiz önerileri. Bir dolu video var izleyebileceğiniz. 5 dakikalık Bollywood dansından tutun da yogaya, 15 dakikalık karışık egzersizlere kadar...

7. Bloglar. Bir sürü insan kendiyle ilgili bloglar tutmuş. Bunları okuyabiliyor, kendiniz de bir blog açabiliyorsunuz. Başarı öyküleri insanı motive ediyor.

Daha bir sürü şey var ama en belirginleri bunlar benim için. En güzel taraflarından biri de tamamen parasız olması. Bu hizmetlere ulaşmak için herhangi bir para vermiyorsunuz.

Bir sıkıntısı ise İngilizce olması... Bazen bizim yemekleri listeye eklemekte çekilebilecek sıkıntılar da cabası. Ama yemek listesine ek yapabildiğiniz için zaman zaman "bulgur pilavı" falan gibi bir girdi görünce anlıyorum ülkemden de insanların bu platformu kullandığını.

Denemek için adres şöyle: www.sparkpeople.com

Belki beni de bulabilirsiniz orada, kim bilir... 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder