Translate

10 Mayıs 2013 Cuma

Kentte keşif

Yolda karşımıza çıkan bir ağaç.
Bu yürüme/koşma programına girdiğimden beri aktivite düzeyim arttı kendiliğinden. Ailemi de peşime takıp yakın çevrede keşfe çıkıyoruz son günlerde. Dün burada "yükseliş" bayramıydı. Hz.İsa'nın öldükten sonra göğe yükselişi yani... O nedenle işyerleri kapalıydı. Hava da fena değildi. Öğleden sonra yağmur gösterdiği için biz de yağmur başlamadan şöyle bir çıkalım yürüyelim dedik. Kocama daha önce Figen'le keşfettiğim küçük bahçeyi de göstermek istiyordum. Çocuklar da bizi kırmadı, Bupçik'i de aldık yola koyulduk.

Küçük bahçeyi pek beğendi kızımla kocam. Bir süre orada takıldıktan sonra hemen sokağın karşısındaki parka girdik. Bu parkın özellikle devasa sekoyalarını seviyoruz. Yine onlardan birinin yanına gittik, boynumuzu zorlayarak en tepesine kadar baktık, yumuşak kabuklu gövdesine sarıldık. Dördümüz birden sarılmamıza rağmen gövdenin bütün çevresini kucaklayamadık. Ağacın alt dalları yere kadar uzanmış adeta bütün çevresini saran bir destek görevi görmüşlerdi. Ona güzel dileklerimizi ilettik ve ayrıldık yanından.
Sekoya ve oğlum.

Sekoyanın içeriden görünüşü.

Yere uzanarak destek olan dallar.
Biraz aşağıda şimdiye kadar hiç görmediğimiz bir sürprizle karşılaştık. Meğer burada da bir "aile bahçesi" bölümü varmış. Bu şu anlama geliyor. Kentin içinde küçük yeşil alanlar var 140 ile 400 metrekare arasında değişen. Bunları belediyeden kiralayabiliyor ve bahçesinde ne isterseniz yetiştirebiliyorsunuz. İsterseniz içine bir de küçük kulübe yerleştirebiliyorsunuz. Hakikaten küçük bir kulübe ama... Ev değil... Daha çok araç-gereç koymak için ama eminim biz bir de küçük mutfak koyup çay demleriz! İnsanlar bu bahçeleri kiralayıp yıllarca kullandıkları için genellikle yer bulmak zor oluyor. Ama sıraya girebiliyorsunuz. İşte şehrin tam göbeğindeki bir parkın içinde de bunları gördük ya aşka geldik, biz de kiralayalım bir tane dedik. Şimdi bunun yollarını arıyoruz.

Aile bahçesinin girişi.
Aile bahçesinden görüntüler.

Havalar daha çok ısınmadı. Ancak soğan falan oluyor henüz. Zaten diğerlerinin üstleri kapalı.
Yaklaşık iki saat sürdü bu dolaşmamız. Dönüşte mahallemizdeki esnaf kahvesinde (Cafe de Commerce) oturup bir kahve içtik. Akşam yemeğini sevgili arkadaşlarımızla evin arkasındaki parkta portatif bir mangalda sucuk kızartarak, sucuk-ekmek-şalgam suyu şeklinde tamamladık. Azıcık frizbi oynadık... 

Gece biz de çocuklar da yattığımız yeri pek beğendik!

11 yorum:

 1. Bu hobi bahçeleri çok güzel çok :))
  Bize yakın bir yerde de var, spor merkezi var ya, hemen orada, biz de ilk gördüğümüz zaman vurulduk ve hemen başvurmuştuk, çok sıra olduğunu belirttiler, beklemeye başladık, 2 sene oldu neredeyse...alan bırakmıyor bence...umarım siz bulursunuz, çay demlemesi güzel olur tabii :))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. 3 yer belirtebiliyormuşsunuz. Ben hem bizim buradakini hem de Meyrin'dakileri yazmayı düşünüyorum.

   Sil
 2. Ikinize de cikar bu bahceler, insallah!!!!!!!!
  Biz de caya geliriz :) insallah!!!!!!!!
  Sevgiler

  YanıtlaSil
 3. Yolda karşınıza çıkan ağaç elle çizilmiş gibi.. Nasıl güzel bir ağaç.. Hafta sonu Cenevre'de bu ağacı aramak isterim doğrusu.. Çok çok çok güzel..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Gelirseniz haberim olsun, hemen yerini soylerim. Ama ne yazik ki cok uzun kalmiyorlar bu halde..

   Sil
 4. Hadi hayırlısı bakalım.
  Anneannemin evinin ön bahçesini hatırlıyor musun? Kocaman papatyaları ve ortancaları..Dedemin yaptığı koca arka bahçede mısır, maydanoz, soğan, biberleri..Ben ha bire çapa yapardım orada bak alışığım da, çayı hak ederim yani..:-))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Oooo sekerim, sen oradan kalkip gel, ne capasi, kirmizi hali doserim yollarina...

   Sil
 5. Bu hobi bahçeleri Avrupada pek yaygındır ben en iyilerinin Almanyada olduğunu iddia edebilirim, bizim burada olsa düşünemiyorum :))) Var olanlar da çok primitif kullanılıyor :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Almanya'dakileri gormedim ama buradakiler de guzel iste... Sonucta elin topraga degiyor, bir parca taze sogan, marul, nane koparip yiyorsun... Alirsak bekleriz :)

   Sil