Translate

11 Mart 2013 Pazartesi

Sakin bir Pazar

Arve kenarında bir küçük kumsal.
Kış uzun sürüyor bu sene, ya da aslında bize öyle geliyor. Kayak gibi kış sporlarını sevenler için iyi tabii... Dağlarda hala kar var bol bol. Annemse İstanbul'a bahar geldi diyor.

Bize bahar daha gelmez ama bu Pazar araya sıkışmış bir bahar günü yaşadık. Asıl plan dağlara gidip kar raketiyle yürümekti. Bir haftadır bunu planlamış, gidilecek yerleri işaretlemiş, Google 3D'den de görüntülerine bakmıştım. İlk kez ailecek yapacağımız için kısa ve kolay bir rota seçmiştim. Ancak gel gör ki Pazar günü yağmur yağacağı tuttu. Eh karların üstünde yağmur yağarken yürümenin pek de eğlencesi olmayacağı için biz de kent içi bir yürüyüş yapmaya karar verdik.

Cenevre Belediyesinin bu tip yürüyüşler için önerdiği 10 rota var. Hepsine de değişik isimler vermişler. Birinde mesela kentin içindeki bütün yüzyıllık sedirleri görebiliyorsunuz harita üzerinde işaretli yollardan giderek. Bir diğerinde kentin önemli binaları, diğerinde sağlıkla ilgili yerler var. Birinde nehir kıyısından başlayıp göle uzanıyorsun, ötekinde kendi içinde bir ruhu olan Carouge mahallesini keşfediyorsun. Bütün bu yürüyüşler için şuraya TIK.

İşte biz de bu yürüyüşlerden birinden ilham alıp, Arve nehrinin menderes yaptığı bir alan içinde kalan ve bence esprili bir dille, Dünyanın Sonu (Bout du Monde) denen yerden başladık yürüyüşümüze. Arabayı park edip yönümüzü de tayin ettikten sonra köprüden geçip hemen altından nehir kenarına indik. Hala şehrin içinde olmamıza rağmen ortam tamamen değişmişti burada. Kalabalıktı. Bir grup genç büyük taşların arasında yaktıkları ateşin üzerindeki ızgarada et pişiriyordu. Genç yaşlı bir sürü insan koşuyordu. Anlaşılan burası köpek gezdirmek için de beğenilen bir yerdi. Biraz ötede küçük bir kumsal gördük şaşkınlık ve sevinçle. Durduk, fotoğraflar çektik ve yazın da buraya gelerek nehre girmeye, güneşlenmeye niyetlendik. 

Biraz ötede Vessy mahallesinin açık spor alanında en az üç yeşil sahada futbol maçları sürüyordu. Yan tarafta tenis sahaları doluydu. Bunların biraz yukarısında, bir çocuk parkında durup termostan çaylarımızı içtik. Güneş ısıtıp yakmayan bir kıvamdaydı. Etrafımız gençler, çocuklar doluydu. Henüz yeşillenmemiş ağaçlar çıplaktı. Nehir gürültüyle akıyordu. 

Güzel bir gün oldu. Tekrar gelip bu kez de nehrin diğer tarafını keşfetmeye karar vererek ayrıldık. 


Aynı kumsal diğer yönde...

2 yorum:

 1. Hande Hande bizi de götür :)
  Resmen plaj yavhuuuu havalar ısınsın piknik yaparız...
  *.*


  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. evet evet kücük bir plaj... Gideriz...

   Sil