Translate

21 Şubat 2013 Perşembe

Laponya'da husky safari


Husky safari (Kaynak: Guesthouse Husky)
Bugüne sabah 08:45'de başladık. Guesthouse Husky'den gelen Juha bizi otelimizden alıp tura katılacak diğer iki Japon kızla buluşacağımız yere götürdü. Bindiğimiz minibüsün arkasında bir büyük kutu içinde köpekler ve üstünde de 3 kızak vardı.

Köpeklerin bulunduğu kahverengi kutu ve kızaklar. 
Biz aynen dünkü şekilde üst baş giyinirken Juha köpekleri ekiplere ayırarak kızaklara bağlayarak 3 kızak hazırladı. En önde daha yaşlı köpekler, en arkada daha genç köpekler vardı. Bizi çekenlerden en arkadaki dördü daha 14 aylıklardı. Öndekiler ise 4 ve 6 yaşlarındayken ikinci sıradaki çift 3 yaşındaydı. Köpeklerin hepsi sırım gibi, sırf kastı. Ve o kadar hevesle, heyecanla, isteyerek çekiyorlardı ki kızağı, zaman zaman durduğumuzda bile öne doğru atılarak gitmek istiyorlardı...

Bunlar 14 aylık bebekler. Soldakinin bir gözü kahve bir gözü mavi. Sağdaki kömür gözlü.

Bu husky safarisi dünkü motor safariden de öte bir deneyim oldu. Öncelikle motor sesinin yerine köpeklerin soluma sesleri ve kızağın kar üzerinde kayarken çıkardığı sürekli sürtünme sesi, çok daha doğaya uygundu. Bir de zaman zaman köpeklerin atıklarının kokusu! Kesinlikle daha doğaldı benzin kokusundan!..Bir de dünkü gibi kolay değildi bugünkü etkinlik. Hakikaten hem dikkat, hem de bir miktar kas kuvveti gerekiyor. Neredeyse kayak yapıyor gibisiniz, o yüzden viraja göre, karın yumuşaklığına, köpeklerin hızına göre sağa ya da sola yatmak hatta bütün ağırlığınızı tek tarafa vermek zorunda kalabiliyorsunuz. Yoksa kızak devriliyor. Nitekim hem diğer ekip, hem de biz ikişer kere devrildik! Tehlikeli değil ama ben devrilip de kalkmaya çalışırken belime kadar karların içine gömüldüğümde tekrar dikey hale gelebilmek için bir miktar sürünme/yüzme benzeri hareketler yapmak zorunda kaldım. Tekrar kayağa girip oturduğumda da nefes nefeseydim. 

Tundralardan geçerkenki manzaralar insanın nefesini kesiyor. Ağaçlar gittikçe azalıyor, tek tük kalıyor, göz alabildiğine beyazlık... Neredeyse konuşmak istemiyorsunuz.
 
Şşşşşşşşş....
Bu şekilde kah üstleri kar dolu ağaçların arasından, kah tundralardan geçerek yaklaşık 1.5 saat yol aldıktan sonra ormanın içinde, rehberimize ait olan bir kulübede durduk. Juha hemen odun getirip ateş yaktı kulübenin ortasındaki kocaman şöminede. Hemen arkasından eline bir balta ve iki çaydanlık alarak ağaçların arasında kayboldu. Biraz sonra içleri buzlu suyla dolu çaydanlıklarla geldi. Onları artık alev alev yanmakta olan ateşin üzerine yerleştirdi.

Durduğumuz kulübe.
Bir diğer tencereyi de gazlı bir ocağın üstüne koyup ren geyiği eti çorbası yapmaya başladı. Biz dışarıdaki köpekleri sevip etrafa bakınırken, yaklaşık 15 - 20 dakika içinde yemek hazır oldu. Bir kase ren geyikli sebze çorbası ve tereyağlı ekmek. Sonra da bir bardak çay...

Ren geyiği etli sebze çorbası ve tereyağlı ekmek. 
Arkadaki kara tencerede çorba, önceki kara çaydanlıkta su kaynıyor.

Başından sonuna kadar yaklaşık bir saat süren moladan sonra artık dönüş yoluna geçtik. Zaman zaman ilk kez bizim geçtiğimizi düşündüğümüz yollardan, eğilerek geçmek zorunda kaldığımız ağaçların altından, tundralardan geçerek uzakta evleri gördüğümüz zaman artık döndüğümüze sevinmiştik. Böylece yola çıktığımızdan 4 saat sonra medeniyete geri geldik. Juha köpekleri ve kızakları ayarlarken biz de üstümüzü değiştirip hemen yanıbaşımızdaki benzin istasyonunun kafesinde kendimize bir sıcak çikolata ısmarladık. Ve bakın orada neyin reklamını yapıyorlardı:

Saariselka benzin istasyonunda döner kebap reklamı.

Şimdi odamıza geldik, normal kıyafetlerimize büründük ve artık bu gece kırmızı ya da yeşil ışıkların gelmesini bekliyoruz.

5 yorum:

 1. ilk resimdeki ağaçlar süper bir görüntü içindeler, kar nasıl kaplamış onları.
  Keyifli dakikalar diliyorum...

  YanıtlaSil
 2. her gun hayallere dalarak yazilarini okuyorum.. ve imreniyorum :)

  YanıtlaSil
 3. Oh iyiki paylaşıyorsun.
  Eline sağlık.

  Darısı başımıza.

  YanıtlaSil
 4. Ağaçlar sanki yaratık :(
  Kızlar ben derım ki, oradan bır ıglo mu alsak ! %^*+=%#}{]]\|<>$£¥
  Kar üzerindeki yüzme deneyimine çok güldüm, ağzım kulaklarımda okudum...
  Çok eğlenin emi!!!!!!!!

  YanıtlaSil
 5. Arkadaşım yazını okurken altındaki ismini de okudum nedense.... Birden dank etti. Kocan sana ne güzel bir soyisim vermiş. Bildiklerini,gördüklerini , hissettiklerini ne güzel harmanlayıp sunuyorsun bizlere.
  Figen

  YanıtlaSil