Translate

4 Ocak 2013 Cuma

Kahve alır mısınız?Kariyer yolunda ilerleyen bir grup yeni mezun, eski üniversitelerindeki profesörlerini ziyaret için bir araya gelirler. Sohbet, sonunda işin ve hayatın stresinden şikâyetleşmeye döner. 

Misafirlerine kahve ikram etmek isteyen profesör mutfağa gider ve büyük bir termos kahve ile geri döner. Yanında da porselen, plastik, cam, kristal gibi değişik tarzda ve görüntüde kahve bardakları getirir. Herkes bir bardak seçince, profesör şöyle der:

"Fark ettiyseniz, pahalı görünen bütün bardaklar alındı ve geriye ucuz görünümlü, sade bardaklar kaldı. Kendiniz için en iyi olanı istemeniz normal olsa da, bu sizin stres ve sorunlarınızın da kaynağı aslında. Emin olun ki, bardağın kendisi içtiğiniz kahvenin kalitesine hiç bir şey katmaz. Hatta bazı durumlarda da içtiğimizi saklar, kendisi öne çıkar. Hepinizin aslında istediği kahveydi, bardak değil. Ama en iyi olduğunu düşündüğünüz bardaklara yöneldiniz ve sonra da birbirinizin bardağına bakmaya başladınız. 

Hayat kahvedir. İş, para ve toplumdaki konumunuz da bardaklar. Onlar hayatı tutmak için araçlardır. Seçtiğimiz bardak yasadığımız hayatın kalitesini belirlemediği gibi değiştirmez de. Bazen sadece bardağa odaklanarak kahvenin tadını çıkarmayı unuturuz. Kahvenizin tadına varın!"

Kıssadan hisse: En mutlu insanlar her şeyin en iyisine sahip değildirler. Sadece her şeyin tadını en iyi şekilde çıkartırlar.

2013'te her kahve içişinizde bunu hatırlayın.  


4 yorum:

 1. Biliyomusun ben kahve bardağı seçerim. Hep aynı bardakta içmem evde de. Anneme, yakın arkadaşlarıma gittiğimde bardak dolaplarını açar o gün moduma göre, fincan olur, mug olur şeçer öyle içerim. Yeşim sorar bana kahve yaparken, bunda mı? bunda mı? bunda mı? Plastik ya da otel tipi güdük bardaktaysa kahve içmem de. Bu hikayeyi daha önce de okumuştum, daha önce de kendime gülmüştüm. Hımmm.. Canım gerçekten çok kahve isterse içerim be neyin içinde olursa olsun, varırım da o kahvenin güzel tadına, kokusuna..Bi durup düşündüm ne anlama geldiğini hikayenin. Bağlardan, bağımlılıklardan bahsediyor. Yokluğunda acı çekmediğimiz, mutsuz olmadığımız her güzel şeyin keyfini çıkaralım diyor.. Varsın kahvemiz kağıt bardakta olsun ama tadı güzel olsun:-) Sağol Handem..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben de bardak seçerim elbette. Kenarının, yani dudağıma değdiği yerin ince olması gerek. Sapı ele güzel oturmalı. Temiz olmalı, falan filan. Benimkiler biraz fonksiyonel oldu ama görünüşü de önemli tabii... Mesela koyu renkli bardakta içmeyi tercih etmem. Aslında bunlar hikaye... bardak, kahve falan... Meali önemli herhalde hikayenin... :)

   Sil
 2. Süpersin. %100 katılıyorum.

  Ay iyi geldi diyen anne

  YanıtlaSil