Translate

17 Ocak 2013 Perşembe

İnançlı ve din dışı olmak

Piskopos Gene Robinson

Bugün size yeni tanıdığım birinden bahsedeceğim. Yazılarıyla, kitabıyla elbette; şahsen değil. Fakat olur ya, birini tanırsınız, sonra her yerden önünüze fırlar. Gene Robinson işte böyle geldi girdi hayatıma. Şimdi işe giderken radyoda çıkıyor, kitapçıda karşımda, bloglar arasında zap yaparken de öyle... Yani zaman zaman ondan yeniden bahsedebilirim. Şimdilik onun Anglikan Kilisesinin ilk açıkça eşcinsel olan piskoposu olduğunu ve bu yılın başında 65 yaşında emekli olduğunu belirtmekle yetineyim.

İşte bu Robinson geçenlerde bir radyo söyleşisi yapmış, benim de kulağıma çalındı. Bir sürü enteresan şey söylüyor. İsteyen şuradan dinleyip metnin tamamını da okuyabilir. Ben sadece kısa bir bölümünden alıntı yapacağım şu anda. Çünkü durup durup aklıma geliyor son 48 saattir.

Söyleşiyi yapan gazeteci bazı insanların inançlı olmalarına rağmen dini kurumların hiyerarşisinden hoşlanmadıkları ve inandıkları şeyle ilgili daha kişisel ve esnek yorumlar yapabilmek için dini kurumlardan uzak durduklarını söyleyerek aslında nasıl olup da Robinson'un din-içi kalarak eşcinsel varlığını sürdürmeyi seçtiğini sorguluyor bir yerde. Onun cevabı ise ilginç:


"Biliyor musunuz, aslında bir çok insan gibi benim de bu konuda ikircikli duygularım var... Bence insanlar genellikle kiliseye, havraya ya da camiye Tanrıyı aramaya geliyorlar, ama buldukları şey din oluyor. Bence bu çok yanlış. Bazen de din kurumunun kendi işleyişi, kişilerin Tanrıya ulaşmasını ve onunla olan ilişkisini engelleyen bir şey haline dönüyor. Ancak öte yandan, eğer kendi başınıza kalmayı seçerseniz, bu da bir nevi narsisizm (kendini beğenmişlik) ortamı yaratıyor. Bu durumda etrafınızda sizin Tanrıyı anlayışınızı sınayan, kutsal kitapla bunu test eden binlerce yıllık insan deneyimi ve birikiminden yoksun kalıyorsunuz. İşte bu benim kiliseye, havraya, camiye inanma nedenim."

Ne dersiniz?

2 yorum:

 1. yazilariz is cok tesekkurler. gecen hafta tesadufen buldum ve artik her gun ziyaret ediyorum. yeni sayfa duzeni cok guzel. Bir kac yil once Piskopos Gene Robinson'in da bir bolumunde oldugu "For the Bible Tells me So" isimli bir belgesel izlemistim. tavsiye ederim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkürler. Mutlaka izleyeceğim.
   Bloguma hoşgeldiniz.

   Sil