Translate

10 Ocak 2013 Perşembe

Boushra Y Almutawakel


Hicap serisi: Anne, kızı ve bebek
1969'da Yemen'de doğan Büşra (umarım kızmaz Büşra dediğime) Yemen'de ve ABD'de üniversiteye gitmiş. Öğrenciliği sırasında fotoğrafçılık ilgisini çekmiş ve üniversite yıllığı ve gazetesinde fotoğrafçı olarak çalışmaya başlamış. Aynı zamanda İletişim Fakültesinin fotoğrafçılık laboratuarında da asistanlık yapmış. 1994'de Yemen'e döndüğünde eğitim danışmanı olarak çalışırken fotoğrafçılığını da geliştirerek birçok karma sergiye katılmış. 

1998'de Büşra tam zamanlı fotoğrafçılığa başlamış. Müşterilerinin arasında Birleşmiş Milletler, CARE International, Hollanda Büyükelçiliği, Aile Gelişimi Derneği, Ulusal Sağlık Eğitimi Enstitüsü, British Council, Fransız Büyükelçiliği, ayrıca çeşitli dergiler, gazeteler ve kişiler sayılabilir. 1999'da Sana'a Üniversitesi tarafından ilk Yemen'li kadın fotoğrafçı ödülüne layık görülmüş.  

2001'de kazandığı World Studio Foundation bursu ile ABD'de bir reklam fotoğrafçılığı diploma programına katılıp 2002'de buradan mezun olmuş. Buradayken de birçok ödül kazanmış, fotoğrafları çeşitli dergilerde ve sergilerde yer almış. 


2002-2003 arasında Washington'daki Yemen büyükelçiliğinde kültürel işler danışmanı olarak da görev yapan Büşra, bu dönem içinde Yemen'le ilgili sempozyumlar, sergiler, söyleşiler, konserler ve film gösterimleri organize etmiş. 2005-2006 arasında ise Yemen'de İnsan Hakları Bakanlığında kadın sorunlarıyla ilgili çalışmalarını sürdürürken fotoğrafçılığa da devam etmiş. 


Büşra halen kocası ve dört kızıyla Sana'a Yemen'de yaşıyor ve çalışmalarına devam ediyor.


Nasıl buldunuz burada paylaştığım fotoğraflarını?Hicap serisi: Eğer...

2 yorum:

  1. Ba-yıl-dım! Yıllardır hep düşündüğüm şeyi fotoğraflamış! Kadının toplumda yok edilmeye çalışılmasına ne yazık ki -boyun eğerek- kadınlar da yardımcı oluyor. Bunu inşa etmeye çalışan erkeklerin hiç işine gelmez bu fotoğraflardaki düşünce tarzı.

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Ben de bayıldım doğrusu... O yüzden buraya aldım. Bir de kadın bunu Yemen'de yapıyor... Doğrusu kafanın örtülü olup olması değil, aklının, yüreğinin, vicdanının gerçeklere örtülü olup olmaması daha önemli.

      Sil