Translate

20 Aralık 2012 Perşembe

Üsteğmen Nazlıgül: Ahlak üzerine 12 soru

Üsteğmen Nazlıgül
 1. Ahlaklılık veya ahlaksızlık davranışları, güneşin her gün doğudan doğması, batıdan batması, huş ağacı gövdesinin beyaz pul pul olması, kurbağanın yumurtadan çıkması, su molekülünün içinde iki hidrojen atomu bulunması gibi değişmez doğa görüngüleri midir?
 2. Yani yatay olarak zaman içinde, dikey olarak toplumlar içinde değişmeden kalır mı suyun ıslak olması, ateşin el yakması gibi?
 3. Değil de tıpkı su gibi, içine dolduğu bardağın şeklini alan bir soyut kavram ise ahlaklılık/ahlaksızlık, peki bardak Türkiye'de ince belli çay bardağı, kuzeyde tek atımlık vodka bardağı, batıda şampanya, doğuda seramik sake bardağı ise ne olacak?
 4. Peki İstanbul'da başka, Gaziantep'te başka, Kayseri'de başka, İzmir'de, Antalya'da, Zonguldak'ta, Sinop'ta, Rize'de, Hatay'da, Çanakkale'de başka başka ise algılar?
 5. Bir kadın yukarıdaki kentlerden hangisinde mesela, şort giyerek dolaşırsa "ahlaksız" olur?
 6. Seks ahlaklı bir davranış mıdır, ahlaksız mı?
 7. Hangi kentlerde?
 8. Peki başkalarının olası seks hayatını merak edip, yelkenlerini kendi fantazilerinin rüzgarıyla doldurarak, içinde bulunduğun kurumun/koltuğun/pozisyonun getirilerini tepe tepe kullanıp, bir genç kadının, kadınların hayatını zehir etmek, onların hayatlarına mal olacak yaptırımlarla eziyet etmek ahlaklı bir davranış mıdır?
 9. Toplumun genel kabulü mü tanımlar ahlaklılık/ahlaksızlık sınırını?
 10. Peki toplum genel olarak linçe eğilimliyse ve yüreğinin, aklının, vicdanının sesi epeydir önyargıların, sevgisizliğin, ruh yoksulluğunun boşluğuyla susturulmuşsa?
 11. Ya bir gün, olur ya, farklı, şimdikinden çok farklı bir düzen kurulursa ve ahlaksızlığı kadın bedeni ve seks fantazileri üzerinden değil de paraya tapma üzerinden tanımlar; göstergeleri olarak alışveriş festivalleri, borsa hüpletmeciliği, sanal para ile insanları kitlesel yoksullaştırma, para için savaş çıkarma, ülke işgal etme, dini sömürme, yaşamın bağlı olduğu suları kimyasallarla kirletme, fosil yakıt kullanımını teşvik etme, reklamlar aracılığıyla yalan söyleme, kent akvaryumlarında yunuslara, hayvan fabrikalarında tavuklara, ineklere, sokaklarda kedilere köpeklere işkence etme, insanı gönüllü köleleştirme, başkasının hakkını hortumlama, güvensiz inşaata onay verme, rüşvet alma/verme ya da sizin de ekleyebileceğiniz binlerce aşina davranıştan biri ya da birileri olarak belirlerse?
 12. O zaman Üsteğmen Nazlıgül bizi affeder mi?

3 yorum:

 1. çok guzel haykirmissin ustune eklemek için http://www.hthayat.com/yazarlar/elif-key/1011007-anlatinca-komik-olmayacak

  YanıtlaSil
 2. söylenecekleri yazmışsın zaten bir kalemde...
  Eğitim ve öğretim denir ya, ben hep eğitim kısmını düşünürüm insanı insan yapan değer olarak, öğrenmek zaten olur bir şekilde, eğiterek verilir insana bir takım düşünceler ve aynı zamanda öğretmekten daha zordur eğitmek...bütün bu olayların altında yatan eksikliğin eğitim olduğunu düşünmüşümdür hep, büyük bir boşluk, hele ki ahlaki değerlerin hala tartışılır olduğunu ya da örtbas edilmeye çalışıldığını ve bu kargaşada birilerinin canından olduğunu görünce umduğumdan da daha büyük olduğunu görüyorum bu boşluğun. İşte bu olay da sözün bittiği yerlerden diye ifade ettiğimiz olaylardan sadece biri...

  YanıtlaSil