Translate

13 Kasım 2012 Salı

Karnabahar ve iPod

Tehlikeli karnabaharlar.
Biraz önce koştura koştura grip aşısı olmaya giderken herkesin başına gelebilecek bir olay dinledim bir iş arkadaşımdan ve sizinle paylaşmaya karar verdim. Bu öykünün sonunda bir ders var, ona göre okuyun.

Bizim arkadaş, John diyelim, hafta sonları Londra yakınlarındaki evine gidiyor çoğu zaman; Pazartesileri de ilk uçağa atlayıp Cenevre'ye işe geliyor. İngiltere'deki evinin bahçeli olduğunu, bu bahçede mevsimine göre çeşit çeşit sebzeler yetiştirdiğini biliyoruz. Hatta geçenlerde uluslararası acılık indeksine göre acılığı milyon civarında olan turuncu biberleri bölümdeki insanlarla paylaşmıştı. (Kocam da "elin İngilizi ne anlar acıdan!" şeklinde olaya yaklaşınca, hayatında ilk kez ağzı yüzü yanmıştı.)

İşte bu John, bu sabah yine Londra havaalanından yola çıkmış. Çıkmış çıkmasına da uçakta yanına alacağı valizinin içine koyduğu karnabahar ve turpların başına ne işler açacağını henüz bilmiyormuş. Bu valiz röntgen makinasından geçerken içindeki sebzelerin oluşturduğu garip silüet, ayrıca iPod'un kabloları ve de içinde olduğunu bile unuttuğu cep telefonunun oluşturduğu "kombin" deneyimsiz bir "röntgenci" ile birleşince orta boyutlu bir acil duruma neden olmuş havaalanında. Anlaşılan bu görüntü belli bir protokolü tetiklemiş ve o bantın çevresi aniden boşaltılmış, John'un çevresi polislerle sarılmış ve adamın "yahu açın bakın çantayı, içinde birşey yok" mealindeki itirazları fayda etmemiş. Bir de içinde cep telefonu var mı sorusuna, unuttuğu için "yok" diye cevap verince iyice işkillenmiş majestenin polisleri.

Sonuçta çeşitli işlem basamaklarından geçip valizi açmaya karar vermişler ve açtıkları anda da görmüşler John'un bahçesinin karnabaharını. Görmüşler de adam röntgen bandından bütün bu olaylar sonunda 45 dakikada zor geçebilmiş. E tabii o zamana kadar da uçağını kaçırmış; bir sonraki uçağa binebilmiş ancak. Allahtan ekstra para ödemek zorunda kalmamışmış. Zaten kalsaymış bu gecikmeye neden olanlar hakkında şikayette bulunacakmış... (Bak bak bak... İngiliz'in düşündüğüne bak... Biz olsak suçluluk duyar, daha kötü muamele görmeden kurtulduk diye şükrederiz. Polis bu, belli mi olur...)

Kıssadan hisse: uçakta yanınıza almayı planladığınız valize karnabahar ve iPod'u birlikte koymayın.

İyi yolculuklar.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder