Translate

25 Mayıs 2012 Cuma

İlerleme üzerine 12 soruİzlanda üzerinde alçak basınç sistemi.
http://en.wikipedia.org/wiki/File:Low_pressure_system_over_Iceland.jpg)


 1. İlerleme tek boyut üzerinde bir hareket ise eğer, ilerlediğini sanan insanın yanlış yöne bakıyor olması durumunda gerilemesi mümkün müdür?
 2. Bu durumda kendine "ilerici" diyenlerin aslında "gerici" olmaları olasılığı toplumda gördükleri genel kabul oranı ile ilişkilendirilebilir mi?
 3. İlerlemenin süreç ve sonuç indikatörleri kim tarafından, nerede saptanmaktadır?
 4. Saptamayı yapanların kendileri "geri-ileri" düzleminin neresinde olmak zorundadırlar?
 5. Peki ilerleme tek boyutlu bir hareketse ve dünya yuvarlaksa ve dahi evren de yuvarlaksa hep ileri gitmek eninde sonunda bizi gerisin geriye aynı yere getirmez mi?
 6. Yoksa okulda bize yanlış mı öğrettiler?
 7. Yüz yıl önce yaşamış (ya da 100 yıl sonra yaşayacak) bir insanın fotoğrafına bakarak onun "ilerici" ya da "gerici" olduğunu söylemek mümkün müdür?
 8. Peki ya şu anda Papua Yeni Gine'de yaşayan bir insanın?
 9. Peki şu anda Türkiye'de yaşayan bir insanın?
 10. Aslında "ilericilik" zannettiğimiz gibi sadece tek boyut üzerinde ileri-geri hareketi değil de örneğin ikinci boyuttakini de yani yukarı-aşağı hareketi de kapsıyorsa, kendine "ilerici" diyen bir insan bu ikinci değişkeni günlük hayata nasıl uygulayabilir?
 11. Peki işin içine derinlik ve zaman boyutları da girerse ilerlemek isteyen sıradan insanın kafası iyice karışıp hareketsiz kalmaz mı?
 12. Peki ya ilerleme bütün bunların hiç biri olmayıp insanın kendi içine doğru spiral bir dönme ve yükselme hareketiyse ve aslında çağlar boyunca bu dönme ve yükselmenin yüzü suyu hürmetine ve onun tek boyuta bir yansıması olarak, bizler adına teknoloji, gelişme, ilerleme, modernleşme, medenileşme denen tezahürle oyalanıp duruyorsak, 2012'nin Mayıs'ında böyle düşünen insanlar olarak ilerici-gerici ikilemi karşısında biz hangi arafta yer alırız?


Kırmızı lahana
Kaynak: Ian Alexander www.easyweb.easynet.co.uk/~iany


3 yorum:

 1. Sarımsağı saklasakda mı saklasak diyorum....neden 12 ,13 değil diyorum.....

  YanıtlaSil
 2. İlerlerken gerilemek ne yaman oksimoron!

  YanıtlaSil