Translate

18 Mayıs 2012 Cuma

Etna mı Vezüv mü Stromboli mi?

Etna patlarken!
http://www.agorahostel.it/en/itineraries/etna/
Ya evet, bunlar İtalya'daki üç yanardağ.

Aslına bakarsanız İtalya'da 1900'den bu yana en az bir kere patlayan 4 adet yanardağ varmış: Etna (2012), Vezüv (1944), Stromboli (2010) ve Campi Flegrei Mar Sicilia (1911) (Parantez içindeki sayılar son patlama yılları.)

İşte Etna da en son bu sene patlamış. Zaten gittiğimizde her yerde oynayan videolarda bu patlamanın olağanüstü görüntüleri gösteriliyordu.

Anlaşılan Etna iyi huylu bir yanardağ. Zaten rehber de öyle söyledi. Son kaydedilen patlamalarında lav akma hızı saatte 200-300 metreyi geçmemiş ve lavlar deniz kenarındaki yerleşimlere ulaşmamış. En son patlamada bir teleferik hattı yanmış bitmiş kül olmuş. Bir de bina... Eh, aslında olayın filmini izleyince bu hiçbir şey değil diyorsunuz gerçekten.

Etna'nın püskürmeleri toplam iki ay kadar sürmüş ve ilk zamanlarda her saniyede bir, toplam 100 metreye yükselen patlamalar oluyormuş. Bunun bir damlasının bir tarafınıza değdiğini düşünsenize!

İşin iyi tarafı İtalya volkan araştırmaları açısından çok ilerideymiş (neden acaba!) ve bir volkanın patlayacağını yaklaşık bir ay öncesinden tahmin edebiliyorlarmış. Ayrıca coğrafi yüzeyleri de hesaba katarak patlama başladıktan sonra akımın nerelere doğru olacağını da hesaplayabiliyor ve dahi (sıkı durun) bariyerler yaratarak lavın yolunu bile değiştirebiliyorlarmış. Pes dedim!

Etna'da bir ana kraterin yanı sıra şimdiye kadar sadece bir kez patlayabilen 3000 civarında yanal kraterler de bulunuyormuş. Bu kraterler bir kez patladıktan sonra kendi içine çöktüğü için bir daha aynı yerden patlama olmuyor ancak oralardan su buharları çıkıyormuş. İşte bir yazı öncesinde görülen buhar bu, su buharı. Yani içinde sülfür falan yok.

Kraterlerin tepesi çok çok soğuk ve rüzgarlıydı. Ben heybetli cüssemle uçacağımdan korktum, o kadar söyleyeyim yani.

İşin güzel tarafı teleferikle çıktığınız yerden 2 Euro'ya kar ceketi ve kar botları kiralayabiliyorsunuz. Önce düşünmüştük gerek olur mu acaba diye ama yapınca iyi ki yaptık dedik. Mayıs ortasında deniz kenarında hava güneşliyken ve havuza girmişken, aynı gün içinde kar-buz donduk 3000 metrede...

İşte bu da bizim Etna maceramız...

1 yorum:

  1. Ne kadar güzel coğrafi güzellik keşke ben de görebilsem bir gün :)

    YanıtlaSil