Translate

18 Nisan 2012 Çarşamba

Ev temizliği için ev yapımı "enzim"

Olmayı bekleyen enzim.
(Kaynak: http://blog.meyvelitepe.org/)
Üç hafta önce yeni keşfettiğim bir blogu okurken ev temizliği için "enzim" adını verdikleri bir malzeme yapımı ile ilgili bir yazıya denk geldim. Meyvelitepe adındaki bu blog kentten kaçıp kendilerine doğanın içinde yeni bir hayat kurmuş olan bir çifte ait. Öncelikle mutlaka ziyaret edip bir okuyun derim. Sonra da şu enzim tecrübesini size aktarayım çünkü olağanüstü bir şey bu!

Yine başlamadan önce yaklaşık iki aydır evimize çamaşır deterjanı girmediğini de söyleyeyim. Şu porselen bilyeleri olan toplardan aldık ve çok çok memnunuz. Deterjanın sertleştirici etkisi ortadan kalktığı için çamaşır yumuşatıcısına da ihtiyaç kalmadı. Çamaşırlar yumuşacık çıkıyorlar zaten makinadan. Hem dünyanın deterjan yükünü azalttık, hem de bütçemize önemli bir katkıda bulunduk.

Şimdi gelelim enzime. Bahsettiğim blogda okuduktan hemen sonra yapmaya karar verdim. İlk ürünümüzü bir-iki gün önce aldık ama hemen ne yapacağımı bilemedim. Sonra ilk denemeyi tuvalette yaptım. Enzimi onda bir gibi sulandırıp lavaboyu bir bezle sildim. O kadar hızla pırıl pırıl oldu ki o hızla tuvalet, bide, küvet ne varsa giriştim. Birkaç dakika sonra bütün beyazlar pırıl pırıl parlıyor ve tuvalet mis gibi portakal kokuyordu!

Güzel kısmı şu: deterjan yok, kullandığınız şey tamamen doğada çözünebilir, hatta bitkilere faydalı. Yerleri silmek için yirmiye bir oranında sulandırarak kullandığınız karışımı işiniz bittikten sonra gübre olarak bitkilerinizin altına dökebiliyorsunuz. Aynı oranda sulandırarak araba yıkamakta veya camları silmekte, ikiye bir oranında sulandırarak yüz temizliğinde, direkt kullanarak tıkanmış lavaboları açmakta, çamaşır ve bulaşık yıkamakta kullanabiliyormuşsunuz. Özellikle kumaşların üzerindeki lekelerde çok işe yarıyormuş. Ben henüz sadece tuvaleti temizledim ve çok memnun kaldım.

Nasıl yapılacağıyla ilgili çok tarif var internette. Ama ben yine de kendi yaptığım şeklini size anlatayım.

Yarına... 

8 yorum:

 1. Ya ne faydalı bir bilgi bu, yarın da muhakkak okuyacağım, yazan ellerine sağlık. Bu aradao çamaşır yıkama topuyla ilgili de bilgiler aktarırsan çok çok mutlu olacağım :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkürler! Biz hakikaten çok etkilendik bu enzimin gücünden. Kişisel deneyimlerim arttıkça daha da paylaşırım. Çamaşır topundan da kısaca bahsederim bir ara. Markette görüp aldık, en kötü 14 Euro zarara gireriz dedik. İki aydır hiç deterjan kullanmadan onunla yıkıyoruz. Lekelere leke çıkarıcı kullanıyorduk zaten deterjanla yıkarken de, yine kullanıyoruz. Şimdi enzim kullanacağım. Kesinlikle öneririm.

   Sil
 2. Her ne kadar isin temizlik boyutuyle pek ilgilenmiyorsam da, deterjan kullaniminin yeralti su kaynaklarimizi nasil tahrip ettigi ortada. Cevreye duyarli her turlu girisimi deslekliyoruz. Bu arada kavanozun uzerindeki tarih de cuk uymus; "23 Mart Dunya Meteoroloji Gunu".

  Haa bir de; ürik asidi arindiran icilebilecek bir enzim bulurlarsa super olur, malum Gut problemimiz var ya :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Valla benim bildiğim araba yıkamak erkek işidir mesela. Onun için kullanabilirsin bu enzimi. Yeni cilalanmış gibi pırıl pırıl yapıyormuş. İçilebilecek enzim için bakarak olurum ben sana... :)

   Sil
 3. ...bonzai, göbek dansı, adım sayma, origami, hububat rejimi.. filan derken nihayet beni bile ilgilendirebilecek bir şey buldun HAndecim ! temizlik yapmayı severim bilirsin :-) yarın okuyalım bakalım, umarım öyle 42 mg şundan, 13,5 mg bundan bi tarif değildir .. sevgiler çok.. hayranınım..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aman efenim Sayın Sevgili Sibel hanımcım, hoşgeldiniz bloguma! Sıcak sular mı döksem, soğuk sular mı şeytsem... Limon kolonyası mı versem, lavanta kolonyası mı serpsem... Şeker mi ikram etsem, lokum mu tutsam... Siz hep gelin, ben hep temizlik mevzuunda yazayım. Şerefyab oldum sultanım... Muhabbetle...

   Sil
 4. Teşekkürler bu bilgi çok işime yarayacak. Herkesin mutlaka bilmesi öğrenmesi gereken bir bilgi

  YanıtlaSil
 5. gerçekten çok güzel paylaşım olmuş ellerinize sağlıık :) hem ev temizliği hem kişisel sağlık adına önemli bir paylaşım!

  YanıtlaSil