Translate

21 Aralık 2011 Çarşamba

Zen, politika, hepatit

Nilüfer
(Kaynak: Wikimedia Commons)
Nasıl güzel bir web sitesine gittim biraz önce Hindiba'nın blogundan... Adı zenhabits.net. Bir tek paragraf vereceğim burada, gerisi için orijinal kayda buyrun buradan TIKlayarakAlan Watts, The Way of Zen kitabında şöyle demiş:


"Çamurlu sular en iyi nasıl hiç dokunmadan temizlenirse, sessizce oturup hiçbir şey yapmayan kişilerin de kargaşa içindeki bu dünyaya olabilecek en iyi katkılardan birini yaptıkları söylenebilir."


Kar durdu dün dura başlaya yağdıktan sonra... Arabaların üstünde, ağaçların altında, çalılarda, yol kenarlarında beyaz beyaz duruyor hala. Havaalanı çalışıyor ama... Yarın da böyle olsun da hayırlısıyla gideyim ülkeme...


Ülkem dedim de az önce Şafak Pavey'in konuşmalarını izledim YouTube'dan. Ne güzel, net, tane tane, yumuşak bir yüz ifadesiyle konuşuyordu. Kendi engeline dayanmadan ama onu gözardı da etmeden, olgular üzerinden, sorular sorarak, yön göstererek... Birden kendimi o kürsüde gördüm. Sonra yukarıda sözünü ettiğim "hiçbir şey yapmama" ile bunun nasıl bağdaşabileceğini düşündüm. Bağdaştıramadım. Düşünmem gereken bir konu. Nadasa yatırmam, tekrar tekrar düşünmem... 


Okumam gereken ülke raporları var hepatitle ilgili. Bazı ülkelerde bazı tip hepatitler çok yüksek. Nedenlerine yönelik ülke programları yapılmış. Bunları incelemek, değerlendirmek gerek. Sonra da ülkelerle çalışmak. İşimin en çok sevdiğim yanlarından biri bu. Gerçek insanlarla gerçek sorunların çözümüne yönelik birlikte çalışmak.


Azıcık hepatitle ilgili bilgi vereyim son olarak. Hepatit B ve C dünyada büyük bir  hastalık yükü oluşturuyor. Her yıl 500 000 ila 700 000 kişi Hepatit B nedeniyle ölüyor. Yaklaşık 350 milyon kişi kronik yani hayat boyu sürecek olan Hepatit B enfeksiyonuyla yaşıyor. Hepatit C ile kronik enfekte olan yaklaşık 170 milyon kişi var; her yıl da 3 - 4 milyon yeni kişi bu virüsle enfekte oluyor. Hepatit C'nin en önemli özelliği bu virüse yakalanan her beş kişiden dördünün kronik hasta olması ve bunların da 15 - 30 yıl sonra siroz veya karaciğer kanseri olma risklerinin çok yüksek olması. Ayrıca Hepatit B ile kronik hastalık da siroz veya karaciğer kanseri ortaya çıkma riskini çok artırıyor.


Hepatit B kan veya diğer beden sıvıları aracılığıyla insandan insana geçiyor, Hepatit C ise asıl olarak enfekte kan aracılığıyla... Kanında virüs taşıyan insanların çoğu bundan haberdar olmadığı için hastalığı yaymaya devam edebiliyor. Korunmasız cinsel ilişki Hepatit B'nin bulaşması ve yayılması için uygun bir ortam sağlıyor. 


Hepatit B'nin aşısı var ve Türkiye'de de uygulanıyor doğumdan itibaren. Koruyuculuğu %95. Çocuklarınız büyük olasılıkla aşılanmıştır yani bu hastalıklara yakalanmayacaklardır. Siz ise aşısızsanız hemen olun. Hepatit C içinse ne yazık ki henüz aşı yok.


Hepinize sağlıklı günler dilerim.Hiç yorum yok:

Yorum Gönder