Translate

21 Eylül 2011 Çarşamba

Spagetti kabağı salatası

Evet evet yaptım dün gece spagetti kabağı salatasını. Yarım kabaktan bir büyük salata tabağı dolusu salata oldu ve çocuklar tabakta kalan son kırıntıları telaşla paylaştılar. Bu akşam da kabağın diğer yarısından graten yapacağım. Güzel olursa onu da paylaşırım yarın. Bu kabak festivalinden sonra bu blog gittikçe yemek tarifleri bloguna dönüştü ama sanırım evdeki kabaklar bitmeden başka türlüsü biraz zor olacak.


Haşlanmış ve çatallanmış spagetti kabağı.

Öncelikle kabağı uzunlamasına ikiye kesip 30 dk kadar buharda haşlıyorsunuz. Kaynar su dolu bir tencerenin üstüne buharda haşlama aparatınız yoksa bir kevgir yerleştirip içine kabağı oturtup üstüne bir kapak örtebilirsiniz. Kabak haşlanınca çatalla içini boşaltmaya başlıyorsunuz. Çatalın değdiği yerden spagetti şeklinde kabak parçaları dökülmeye başlıyor. Fotoğrafta görüldüğü gibi...

Sonra bunu ince piyaz kesilmiş kırmızı soğan ve yeşil veya kırmızı biberle karıştırıp balzamik sirke ve zeytinyağı ekliyorsunuz. Tabii ağzınızın tadına göre tuz da ekleyerek. Tadı muhteşem oluyor! Bir dahaki sefere biraz da sarımsak eklemeyi düşünüyorum bir denemek için. Aşağıda bizim evin ilk spagetti kabağı salatasının tabakta duruşunu görüyorsunuz. Afiyet olsun!

3 yorum:

  1. en cok da bu kabagi merak etmistim, salatasi da cok lezzetli gelmisti, afiyet olsun...

    YanıtlaSil
  2. bende en cok bunu begenmistim senin anlatisinla yapmasida kolay gorunuyor afiyet bal seker olsun.

    YanıtlaSil