Translate

15 Haziran 2011 Çarşamba

Nairobi Üzerinden Uganda...

13 Aralık 2006

Nairobi havaalanında Afrika'lı müslümanlar rengarenk desenli örtülere sarılmış cesetler gibi yerlerde yatıyorlar...

İnanılır bir manzara değil. Kötü aydınlatılmış bir koridordan karşıki salona geçmek için yürürken yerdeki bu manzarayla irkildim. Bozkırın ortasında dinlenmek için birbirine sokulmuş yatan rengarenk bir hayvan sürüsü gibiydiler. Kafalarını da örtecek şekilde üstlerine çektikleri örtülerin altından çıkan üstü kara altı pembe ayaklar görünüyordu yer yer... Küçücük bir alana sığışmış 50 kişi kadardılar. Aralarında birkaç yaşlı kadın oturmuş birşeyler yiyordu. Aynı kare, mesela, 'Darfur katliamı' adı altında televizyon haberlerinde verilebilirdi, havaalanına ait belirteçler gösterilmeden. Salondan ileri giden bir koridorda da aynı görüntü bu kez koridora uyum göstererek, daralmış bir şekilde devam ediyordu. Upuzun yatıyorlardı. Hiç kımıldamadan... Kafaları örtülü... Rengarenk... Uyuyan insanlara bakarken hissettiğim bu dehşetin nedenini anlayamadım.

Bir sonraki salonda bu kez erkekler... Ancak kadınlarda olan o birbirine sokulmuşluk hali olmadan, upuzun, yanyana, paralel sıralar halinde yatan, yine rengarenk örtülere sarılmış erkekler. Yine kafalar tamamen kapalı, bu kez parmak yerleri yırtık çoraplı erkek ayakları.

Yanlarından geçip bir üst kattaki havayolu salonuna gittim. 'Business class' yolcuları için olan, parasız yiyip içebildiğin, havalandırmalı, ama asıl olarak havaalanındaki o 'sıradan insanla birlikte olmak zorunda olmamak' için yaratılmış olan rahat koltuklu salona. Tanıdık, batılı konfor ögelerinin içinde bir zencefilli gazoz içtim etkiyi artırmak için...


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder