Translate

25 Mayıs 2011 Çarşamba

4 mü dediniz?

Gündemine yetişmek (hele de yurtdışındaysan) mümkün olmayan güzel ülkemde, kocamın söylediğine göre, son 24 saattir bir takım insanlar (sanırım kaset skandalının getirdiği zihin bulanıklığı ve uyarılmışlığıyla) imam nikahının "resmileştirilmesi"ni konuşuyorlarmış.

Bu tip konularda insanların sizi bir ikileme zorlamasına izin vermeyin. Bu tarafta mısın, şu tarafta mısın? gibi bir soru karşısında ne orada ne de burada olmak gönlünüzde bir ferahlama yaratmıyorsa siz değil soru yanlış olabilir, konu yanlış olabilir, çizilen çerçeve yanlış olabilir.

Söyler misiniz hangi iş-güç sahibi, eğitimli, kendi ayakları üstünde durabilen bir kadın, bir adamın ikinci, üçüncü, dördüncü eşi olmayı kabul eder? Olmaz olmaz, belki olabilir böyle birkaç tane kadın, kendince çeşitli geçerli nedenleri olan. Ama, sanırım çok çok çok azdır.

O zaman çerçeveyi yeniden çizelim. Doğru sorun şudur: kadının eğitiminin, ekonomik bağımsızlığının, karar verebilme yetisinin artırılması. Gelin bunu tartışın sevgili ülkemin erk, pozisyon, köşe, kanal, sandalye sahibi kadın ve erkekleri...

2 yorum:

  1. Sevgili Hande,süpersin...çok hızlısın. Gelişmeleri takip edeceğim. 4 konusuna da değindiğin için kalemine (klavyene) sağlık.

    YanıtlaSil
  2. yani inanilir gibi degilsin hangi ara beceriyorsun sasdim valla
    ayrica sende bence yazma kabiliyeti fazlasiyla var akici ve icine alan yazilar yaziyorsun tebrik ederim bence gazetelerin web sayfalarina da yazmalisin cok ciddiyim......

    YanıtlaSil